تبلیغات
 برآیند اظهار نظر و مطالبات جمع کثیری از سپرده گذاران در واکنش به اطلاعیه شماره ۲ بانک مرکزی :                  خانه


بانک مرکزی در اطلاعیه شماره 2 خود که دقایقی پیش بر روی سایت خود قرارداد، بانک پارسیان را بعنوان بانک عامل قطعی خود در تودیع سپرده های مشتریان موسسه ثامن الحجج معرفی و نوید باز پرداخت وجوه( اصل سپرده ) آنان را در آینده نزدیک داد.
این بانک در اطلاعیه کوتاه خود بازپرداخت مرحله بندی شده سپرده های خرد را در یک برنامه مدون مورد تاکید قرار داده و افزوده است : در فاز نخست وجوه‌ سپرده‌گذاران با موجودی سپرده تا سقف های 30 میلیون ریال، 50 میلیون ریال و 100 میلیون ریال طی 3 مرحله پرداخت می شود. مشتریان دارای سپرده‌ های بالاتر نیز در مراحل بعدی تعیین تکلیف خواهند شد.
 بانک مرکزی در اطلاعیه امروز /پنج شنبه/ خود هیچ اشاره ای به پرداخت کارکرد های معوقه سپرده گزاران نکرده و صریحا اعلام داشته است که بانک پارسیان مسئول تودیع " سپرده ها " و نه کارکرد این مبالغ می باشد.

 طرح اینگونه مسئله به معنای آن است که احتمالا تا پایان باز پرداخت تدریجی و قطره چکانی سپرده ها ، چه از طرف بانک مرکزی ویا بانک عامل ، هیچ خبری از کارکرد نخواهد بود. امری که به شدت به زیان سپرده گزاران و به نفع موسسه ، بانک مرکزی  و بانک عامل می باشد.
این در حالی است پیشنهاد مسئولین موسسه یرای اجازه به ثامن الحجج در پرداخت کارکرد و سپرده های خرد از حسابهای توقیف شده موسسه در نزد بانک ها  با مخالفت بی دلیل بانک مرکزی مواجه شده است.

کلیه شعب موسسه ثامن الحجج از صبح امروز /پنج شنبه / اقدام به واریز  کارکرد ها در دفترچه ی سپرده گزاران کردند، امری که با در نظر گرفتن اطلاعیه امروز بانک مرکزی کن لم یکن تلقی می شود.
 اشاره بانک مرکزی در پاراگراف ماقبل آخر اطلاعیه امروز خود  به  " تودیع سپرده ها "  ، بمعنای ضرر هنگفت سپرده گزاران کلان که ودیعه آنان بیشتر از ده میلیون تومان است ، می باشد.چراکه با برنامه زمان بندی شده بانک مرکزی تودیع کامل سپرده های آنها ، ماهها و شاید هم بیش از یک سال بطول بیانجامد.
 این مسئله نگرانی عمیق 14 در صد سپرده گزاران کلان را باعث شده بود ، چرا که قریب 90 در صد سپرده ها متعلق به این گروه می باشد.
 مشخص نیست بانک مرکزی با استناد به کدام قانون و مقررات بانکی ، سپرده گزاران را از کارکرد برحق خود براساس نرخ موسسه ویا نرخ مصوب خود محروم کرده است.
این حق تضییع شده بالغ بر صدها میلیارد تومان می شود و احتمالا  موسسه و یا بانک مرکزی برای آن کیسه دوخته اند. نمایندگان ما باید نسبت به این اجحاف و ظلم علنی اعتراض کرده و حقوق تضییع شده سپرده گزاران را از  بانک مرکزی مطالبه نمایند.
 هرگونه  قصور در این زمینه ظلم علی السویه به سپرده گزاران است.
-------------------
 برآیند اظهار نظر و مطالبات جمع کثیری از سپرده گذاران در واکنش به اطلاعیه شماره ۲ بانک مرکزی :

.
اطلاعیه شماره ۲ بانک مرکزی، متاسفانه تنها موجب نگرانی بیشتر سپرده گذاران گردیده. بنظر میرسد بانک معظم مرکزی بیش از آنکه منطق را در حل بحران خودساخته موسسه ثامن الحجج بکار گیرد، سعی در حذف صورت مساله با هر ابزاری با قید فوریت است و این گمان را که شعار ساماندهی موسسات غیرمجاز، بازی ای سیاسی باشد تقویت کرده است. با مطالعه موارد مطروحه در اطلاعیه دوم:

1- تعریفی از سپرده ارایه نشده. قراردادهای مدت دار و دفترچه های کوتاه مدت هرکدام سپرده بحساب میاید. و بالطبع تمامی افراد حداقل یک سپرده کوتاه مدت و یک سپرده مدت دار در موسسه دارند. آیا برای هر فرد منظور مجموع ارقام دو حساب است یا هریک از حسابها جداگانه؟ یا شاید طبق برخی شایعات منظور از سپرده تنها سپرده های مدت دار است و پرداختی بابت دفترچه های کوتاه مدت صورتدنمیگیرد که در این صورت اقدام بانک غیرقانونی و به نوعی خالی کردن جیب سپرده گذاران است.
2- هیچگونه برنامه ای برای پرداخت مبالغ بالاتر ارایه نمی شود که مبین سردرگمی بانک مرکزی است.
3- دلیل انتخاب بانک پارسیان بعنوان بانک عامل در جایی اعلام نشده. امید است خدای نکرده ارتباطی میان سهامدار عمده بانک عامل (ستاد اجرایی) و املاک موسسه وجود نداشته باشد.
4- بدون ارایه هیچ مستندی در عدم ارایه مجوز به موسسه و یا حتی ادغام آن چوب حراج به دارایی های موسسه زده می شود.
5- بر اساس کدام قانون و مجوزی اموال موسسه ای که منحل نشده و بنابر گفته ریاست کمیسیون اصل نود مجلس تراز آن مثبت است بفروش می رسد و پخش میگردد.
6- در صورت سرمایه گذاری در هر فعالیت اقتصادی دیگری و در طی فعالیت به سرمایه گذار سود تعلق میگیرد. مطابق کدام عرف، شرع و قانونی حق قانونی سپرده گذاران را نادیده میگیرید؟ این اقدام معنی دیگری جز نادیده گرفتن حق الناس ندارد. نکند قصد تنبیه سپرده گذاران را دارید.
7- سکوت عجیب موسسه و تقارن عجیب تر وعده 5 بهمن ثامن الحجج و 10 بهمن بانک مرکزی و در نظر گرفتن این مهم که بدون اجازه موسسه بانک حق فروش اموال را ندارد این ذهنیت را بوجود می آورد که مبادا مردم بار دیگر دستاویز زد و بندهای پشت پرده مراجع قدرت قرار گرفته باشند.
8- و در پایان بنظر میرسد بانک مرکزی برخلاف گفته های مسوولانش بهیچ وجه دغدغه سپرده گذاران را ندارد. تسریع در شکایت از این نهاد غیر کارامد که موجب تضییع اموال سپرده گذاران شده است در مراجعی نظیر کمیسیون اصل نود مجلس، سازمان بازرسی کل کشور، قوه قضاییه و هر مرجع قضایی و تصمیم گیر پیشنهاد میگردد.
----------------------
 برآیند اظهارنظر و مطالبات جمع کثیری از سپرده گذاران در واکنش به اطلاعیه شماره ۲ بانک مرکزی :

هرچه بگندد "نمكش" می‌زنند....
وای به روزی كه بگندد نمك....!

دوستان،
حركت بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران... نه شرعی است و نه قانونی و نه عرفی و اخلاقی!

رفتار این مسوولین و عدم عهده گیری خسارت‌های وارده بر سپرده گذاران توسط ایشان متاسفانه موجب وهن نظام و بی اعتمادی مردم به مسوولین می‌شود...

این بی عدالتی اشكار وعواقب روانی و امنیتی اجحاف اشكار بانك مركزی مبنی بر عدم بازپرداخت عادلانه و بر حسب سپرده ی تك تك سپرده گذاران را باید به كرات به دفتر بیت رهبری، نهاد ریاست جمهوری، قوه قضاییه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پیام های مكرر و خستگی ناپذیرمان گوشزد كنیم و در برابر اطلاعیه زورگویانه و غیرمنطقی بانك مركزی كه در ان ٩٠٪‏ سپرده‌ها  و نیزكاركرد حقه و قانونی اش، بلاتكلیف گذارده شده و تحمیل اوضاع ناعادلانه اش بر تك تك ما ایستادگی كنیم.

برماست تكثیر این پیام.
--------------------
منبع:

@samen_alhojaj_iran
کانال بی پول شده های ثامن الحجج
--------------------

نتیجه گیری اخلاقی:
این مطلب مربوط به بانک مرکزی این نبوده احتمالا مال بانک مرکزی جیگوتی می باشد
شکل مردم جیگوتی پس از شنیدن این بیانیه در بانک مرکزی ایران: